مهــر لیـزری

مهرهای نوری یا لیزری نسل جدید مهرها است. نام صحیح این مهرها، نوری است ولی به اشتباه به نام لیزری مصطلح شده است. در این مهرها دیگر خبری از ژلاتین و استامپ نیست و طرح مهر توسط دستگاه به روی فوم مخصوص منتقل می‌شود. اکثر این مهرها دارای مخزنی از جوهر هستند که به آن کارتریج می‌گویند. این کارتریج جوهر را به فوم دارای طرح منتقل می‌کند و فوم تصویر مهر را بر روی کاغذ انتقال می‌دهد. به دلیل حذف مرحله چرخش 180درجه ژلاتین برای انتقال جوهر، مهرهای نوری جثه‌ای کوچکتر نسبت به هم‌سایزهای ژلاتینی خود دارند.

نکته قابل اشاره دیگر تفاوت در کیفیت طرح منتقل شده بر روی کاغذ است. مهرهای نوری طرح را با تراکم جوهر بالاتری نسبت به مهرهای ژلاتینی بر روی کاغذ منتقل می‌کنند و این ویژگی باعث افزایش کیفیت اثر منتقل شده بر روی کاغذ می‌شود.

همچنین نحوه شارژ کردن مهرهای نوری به دلیل حذف استامپ، ساده‌تر از مهرهای ژلاتینی است. البته باید توجه شود که برای شارژ این مهرها باید حتما از جوهر مخصوص مهرهای نوری استفاده کرد که در حال حاضر بهترین برند در بازار Colop و Shiny است.

فوم‌های مهرهای نوری ارائه شده در فروشگاه اینترنتی موسسه هنر همانند مهرهای ژلاتینی قابل تعویض است و در صورت تغییر طرح مهر، می‌شود با ساخت فوم جدید و استفاده از بدنه و کارتریج مهر قبلی،‌ مهر نوری جدیدی داشت. البته باید به این نکته دقت کرد که برخی از مهرهای نوری متفرقه موجود در بازار به اصطلاح یک بار مصرف می‌باشند و فوم آنها قابل تعویض نیست.
در حال حاضر در بازار ایران بهترین برند در مهرهای نوری Colop  است. این نوع مهر محصول کشور اتریش است و کیفیت بسیار مناسبی را به ارمغان می‌آورد. این مهرها کاربری بسیار لذت‌بخشی برای کاربر به وجود می‌آورند. دومین برند معتبر Shiny است. محصولی با قدمت و با کیفیت از کشور تایوان. کیفیت این برند نیز قابل دفاع و در مقابل هم‌رده‌های چینی خود یک سر و گردن بالاتر است. موسسه هنر مرجع ارائه دهنده  تمامی محصولات Colop‌ و Shiny در بستر فروشگاه‌های اینترنتی است.